Teaching Staff

Meet the Staff

Teaching Staff

null

Katie Sharp

Vice Principal/ Director of Innovation

null

Rosie Hannah

Practitioner of English/ ASPIRE coordinator

null

Sarah Vernon

Subject Lead English

null

Ryan Bremner-Wright

Practitioner of English

null

Avril Purchon

Practitioner of English/ Year 7 Head of Achievement

null

Gabriella Moores

Practitioner of English

null

Rotsukhon Nophakhun

Practitioner of English/ Leader of world of work

null

Michelle Southern

Assistant Lead English (KS3 & Literacy)

null

Simone Conway

Practitioner of English

null

Eva Gallego

Subject Lead Maths

null

Charlotte Henderson

Assistant Lead Maths

null

James Robinson

Practitioner of Maths

null

Jennifer Hackett

Practitioner of Maths

null

Natasha Loft

Practitioner of Maths

null

Adam Hyatt

Practitioner of Maths

null

Emily Denton

Practitioner of Maths & Computer Science

null

Benjamin Barker

Vice Principal, Subject Lead Science & Director of Quality Systems

null

Andrew Wilson

Practitioner of Physics

null

Thomas Scheuber-Rush

Director of Sixth Form

null

Thomas Morris

Practitioner of Science

null

Rachel Ashley

Physics Lead

null

Raymond Birchall

Subject Lead Computer Science

null

Ben Golden

Chemistry Lead

null

Lydia Kenny

Practitioner of Science

null

Leanne Vernon

Practitioner of Chemistry

null

Louise France

Practitioner of MFL

null

Nicola Johnston

Subject Lead French

null

Francesca Simms

Subject Lead Spanish

null

Dr Jennifer Rodriguez

Practitioner of MFL

null

Kyle Graham

Subject Lead History

null

Nicola Burrows

Practitioner of History/ Lead of ASPIRE

null

Melissa Alexander

Practitioner of History

null

Elizabeth Logan

Subject Lead Geography

null

Lois Martin

Practitioner of Geography

null

Lucy Batley

Practitioner of Geography

null

Ffion Cook

Subject Lead Music

null

Matthew Bowden

Subject Lead Drama/PPE

null

Sarah Taylor

Associate Leader/Director of Team Around the Child/Subject Lead Art

null

Estelle McIntyre

Practitioner of Art

null

Sarah Allen

Practitioner of Drama

null

Sophie Brett

Lead Practitioner of PE

null

Michael Garrity

Practitioner of PE

null

Georgina Jackson

Practitioner of PE/Dance

null

Tom Logan

Practitioner of PE

null

Norman McCaffrey

Jiu Jitsu

null

Prof. Isobel Combes

Maître D’armes

null

James Hudson

Head of Personal Development/ Combined Cadet Force

null

Lauren Ellis

Personal Development Officer

null

Richard Walsh

Personal Development Officer

English
null

Katie Sharp

Vice Principal/ Director of Innovation

null

Rosie Hannah

Practitioner of English/ ASPIRE coordinator

null

Sarah Vernon

Subject Lead English

null

Ryan Bremner-Wright

Practitioner of English

null

Avril Purchon

Practitioner of English/ Year 7 Head of Achievement

null

Gabriella Moores

Practitioner of English

null

Rotsukhon Nophakhun

Practitioner of English/ Leader of world of work

null

Michelle Southern

Assistant Lead English (KS3 & Literacy)

null

Simone Conway

Practitioner of English

Maths
null

Eva Gallego

Subject Lead Maths

null

Charlotte Henderson

Assistant Lead Maths

null

James Robinson

Practitioner of Maths

null

Jennifer Hackett

Practitioner of Maths

null

Natasha Loft

Practitioner of Maths

null

Adam Hyatt

Practitioner of Maths

null

Emily Denton

Practitioner of Maths & Computer Science

Science
null

Benjamin Barker

Vice Principal, Subject Lead Science & Director of Quality Systems

null

Andrew Wilson

Practitioner of Physics

null

Thomas Scheuber-Rush

Director of Sixth Form

null

Thomas Morris

Practitioner of Science

null

Rachel Ashley

Physics Lead

null

Raymond Birchall

Subject Lead Computer Science

null

Ben Golden

Chemistry Lead

null

Lydia Kenny

Practitioner of Science

null

Leanne Vernon

Practitioner of Chemistry

MFL
null

Louise France

Practitioner of MFL

null

Nicola Johnston

Subject Lead French

null

Francesca Simms

Subject Lead Spanish

null

Dr Jennifer Rodriguez

Practitioner of MFL

Humanities
null

Kyle Graham

Subject Lead History

null

Nicola Burrows

Practitioner of History/ Lead of ASPIRE

null

Melissa Alexander

Practitioner of History

null

Elizabeth Logan

Subject Lead Geography

null

Lois Martin

Practitioner of Geography

null

Lucy Batley

Practitioner of Geography

The Arts
null

Ffion Cook

Subject Lead Music

null

Matthew Bowden

Subject Lead Drama/PPE

null

Sarah Taylor

Associate Leader/Director of Team Around the Child/Subject Lead Art

null

Estelle McIntyre

Practitioner of Art

null

Sarah Allen

Practitioner of Drama

P.E
null

Sophie Brett

Lead Practitioner of PE

null

Michael Garrity

Practitioner of PE

null

Georgina Jackson

Practitioner of PE/Dance

null

Tom Logan

Practitioner of PE

Specialist
null

Norman McCaffrey

Jiu Jitsu

null

Prof. Isobel Combes

Maître D’armes

null

James Hudson

Head of Personal Development/ Combined Cadet Force

null

Lauren Ellis

Personal Development Officer

null

Richard Walsh

Personal Development Officer