Teaching Staff

Meet the Staff

Teaching Staff

null

Avril Purchon

Lead Practitioner of English

null

Ryan Bremner-Wright

Practitioner of English / ASPIRE coordinator

null

Sarah Vernon

Director of Teaching & Learning

null

Megan Yates

Practitioner of English

null

Michelle Southern

Assistant Lead English (KS3 & Literacy)

null

Clare Kearney

Practitioner of English

null

Rotsukhon Collier

Practitioner of English

null

Rosie Hannah

Practitioner of English

null

Tierna Malone

Second in English

null

Eva Gallego

Subject Lead Maths

null

James Robinson

KS4 Maths Lead

null

Emma Dearden

KS3 Maths Lead

null

Emily Denton

Practitioner of Maths & Computer Science

null

Thomas Casey

Practitioner of Maths

null

Umar Hussain

Practitioner of Maths

null

Elisha Meikleham

Practitioner of Maths

null

Jennifer Hackett

Practitioner of Maths

null

Sophie Hall

Director of Science

null

Andrew Wilson

Practitioner of Physics

null

Rachel Ashley

Lead Practitioner for Science

null

Phil Walker

Senior Science Technician

null

Thomas Morris

Practitioner of Science

null

Luke O'Keeffe

Computer Science Teacher

null

Jack Rees

Practitioner of Science

null

Leanne Vernon

Practitioner of Chemistry

null

Charlotte Taylor

Practitioner of Science

null

Francesca Simms

Subject Lead Spanish

null

Carmen Quiros

Practitioner of Spanish

null

Dr Jennifer Rodriguez

Practitioner of Spanish

null

Ermelinda Utique Mendes

Practitioner of Spanish

null

Courtney Young

Practitioner of Spanish

null

Michael Chiles

Lead Practitioner of Geography

null

Rebecca Chadwick

Lead Practitioner of History

null

Callum Hyde

Practitioner of History

null

Nicola Burrows

Practitioner of History

null

Stuart Drake

Practitioner of Geography

null

Molly McDonough

Practitioner of Geography

null

Martin Blythe

Creative Arts Lead

null

Sarah Taylor

Associate Leader/Director of Team Around the Child/Subject Lead Art

null

Estelle McIntyre

Lead Practitioner of Art

null

Sarah Randle

Practitioner of Drama

null

Cherelle Mitchell

Practitioner of Drama

null

Sophie Brett

Director of Specialism

null

Michael Garrity

Lead Practitioner of PE

null

Georgina Jackson

Practitioner of PE/Dance

null

Aaron Kiernan

Practitioner of PE

null

Norman McCaffrey

Jiu Jitsu

null

Jenny Hopwood

Year 6/7 Transition Teacher

null

Prof. Isobel Combes

Maître D’armes

null

Ted Roberts

Personal Development Officer

null

Richard Walsh

Personal Development Officer

null

Kieran Shingler

Personal Development Officer

null

Daniel Doherty

Personal Development Officer

English
null

Avril Purchon

Lead Practitioner of English

null

Ryan Bremner-Wright

Practitioner of English / ASPIRE coordinator

null

Sarah Vernon

Director of Teaching & Learning

null

Megan Yates

Practitioner of English

null

Michelle Southern

Assistant Lead English (KS3 & Literacy)

null

Clare Kearney

Practitioner of English

null

Rotsukhon Collier

Practitioner of English

null

Rosie Hannah

Practitioner of English

null

Tierna Malone

Second in English

Maths
null

Eva Gallego

Subject Lead Maths

null

James Robinson

KS4 Maths Lead

null

Emma Dearden

KS3 Maths Lead

null

Emily Denton

Practitioner of Maths & Computer Science

null

Thomas Casey

Practitioner of Maths

null

Umar Hussain

Practitioner of Maths

null

Elisha Meikleham

Practitioner of Maths

null

Jennifer Hackett

Practitioner of Maths

Science
null

Sophie Hall

Director of Science

null

Andrew Wilson

Practitioner of Physics

null

Rachel Ashley

Lead Practitioner for Science

null

Phil Walker

Senior Science Technician

null

Thomas Morris

Practitioner of Science

null

Luke O'Keeffe

Computer Science Teacher

null

Jack Rees

Practitioner of Science

null

Leanne Vernon

Practitioner of Chemistry

null

Charlotte Taylor

Practitioner of Science

Spanish
null

Francesca Simms

Subject Lead Spanish

null

Carmen Quiros

Practitioner of Spanish

null

Dr Jennifer Rodriguez

Practitioner of Spanish

null

Ermelinda Utique Mendes

Practitioner of Spanish

null

Courtney Young

Practitioner of Spanish

Humanities
null

Michael Chiles

Lead Practitioner of Geography

null

Rebecca Chadwick

Lead Practitioner of History

null

Callum Hyde

Practitioner of History

null

Nicola Burrows

Practitioner of History

null

Stuart Drake

Practitioner of Geography

null

Molly McDonough

Practitioner of Geography

The Arts
null

Martin Blythe

Creative Arts Lead

null

Sarah Taylor

Associate Leader/Director of Team Around the Child/Subject Lead Art

null

Estelle McIntyre

Lead Practitioner of Art

null

Sarah Randle

Practitioner of Drama

null

Cherelle Mitchell

Practitioner of Drama

P.E
null

Sophie Brett

Director of Specialism

null

Michael Garrity

Lead Practitioner of PE

null

Georgina Jackson

Practitioner of PE/Dance

null

Aaron Kiernan

Practitioner of PE

Specialist
null

Norman McCaffrey

Jiu Jitsu

null

Jenny Hopwood

Year 6/7 Transition Teacher

null

Prof. Isobel Combes

Maître D’armes

null

Ted Roberts

Personal Development Officer

null

Richard Walsh

Personal Development Officer

null

Kieran Shingler

Personal Development Officer

null

Daniel Doherty

Personal Development Officer